Presidential Sections 2016

Below are the initial section assignments for the 209 players registered for the Presidents’ Weekend Tournament at Robert Gray Middle School on Saturday, February 13.  Remember, if you are in the Roosevelt / Open /1300+ section, in the Lincoln U1300 section (for players rated 1100-1299), or in the McKinley U1100 section (for players rated 900-1099), you should check in no later than 8:20am on Saturday.  Doors open 8am.  To phrase this another way, if you’re rated 900 or above, or are playing up into one of those sections, check in by 8:20 for a first round at 8:30.

For those other players — everyone below 900 — in the U900 and U600 sections, you will need to check in no later than 9:00am (preferably between 8:30 and 9, after the other sections get started).  Note also that there are THREE U900 sections (Jefferson-A, Madison-B, and Monroe-C), and TWO U600 sections (Washington-A, and Adams-B).  Note which section you are in.  You will stay in the same section all day, but these sections will play in different rooms (except the U600A&B, and U900B &C players, who will be together in the same playing room).  Thanks, and we look forward to a great day!

Regardless of which section you registered for, PLEASE confirm your section and the check in time as noted above (U600 & U900 by 9am, all others by 8:20am).  Please also confirm the school and grade as noted, and let us know at the following yahoo.com email address: sjdprods@____.com if there are any errors.  Note that if there are last minute drops or adds, we may need to make changes.  But we’ll let you know at the event.

If you’re interested, here is a listing grouped by section.

We are thrilled to have everyone coming!  See you tomorrow!

Name School Grade Section Room Check in By
Abdrashitov, Ali Delphian School 9 U1100 – McKinley 103 8:20am
Adiraju, Vimal Jacob Wismer Elementary School 2 U900B – Madison 106 9:00am
Agarwal, Aryan Springville K-8 School 3 U900B – Madison 106 9:00am
Alexander, Henry Winterhaven School 8 U1100 – McKinley 103 8:20am
Anderson, Daniel Carden Cascade Academy 5 U1300 – Lincoln 102 8:20am
Ankeney, Benjamin Athey Creek MS 8 U900C – Monroe 106 9:00am
Ankeney, George West Linn HS 9 U1100 – McKinley 103 8:20am
Baker, Gabriel Cecile Trost ES 4 U900B – Madison 106 9:00am
Balwit, Theo Pacific Crest Community School 9 U1300 – Lincoln 102 8:20am
Bednark, River Wilson HS 10 Open 1300+ – Roosevelt 112 (lounge) 8:20am
Beffert, Soren Glencoe Elementary 1 U600B – Adams 107 9:00am
Beksultan, Baatyr Home Schooled-Oregon 4 U600B – Adams 107 9:00am
Binford, Oakley Delphian School 8 U900C – Monroe 106 9:00am
Bishop, Jack Metzger Elementary School 4 U900B – Madison 106 9:00am
Blevens, Emma Holy Trinity Catholic School 5 U600A – Washington 107 9:00am
Botez, Andrea Happy Valley MS 8 Open 1300+ – Roosevelt 112 (lounge) 8:20am
Bowden, Robert Stoller Middle School 7 Open 1300+ – Roosevelt 112 (lounge) 8:20am
Bowers, Benjamin Metzger Elementary School 3 U600B – Adams 107 9:00am
Boyce, Alexandre Hope Chinese Charter 4 U1300 – Lincoln 102 8:20am
Brahmarouthu, Deetya Stoller Middle School 6 U1100 – McKinley 103 8:20am
Bromley, Joshua Access Academy 8 Open 1300+ – Roosevelt 112 (lounge) 8:20am
Burger, Aidan Boise-Elliot/Humbolt 4 U600B – Adams 107 9:00am
Burger, Ethan Boise-Elliot/Humbolt 5 U900A – Jefferson 105 9:00am
Butzien-Pape, Ben Astor Elementary 3 U600B – Adams 107 9:00am
Cagle, Charles Sylvan MS (East and West) 7 U1100 – McKinley 103 8:20am
Cao Minh, Khang Holy Trinity Catholic School K U600B – Adams 107 9:00am
Cao Minh, Viet Holy Trinity Catholic School 2 U600A – Washington 107 9:00am
Castile, Guthrie Winterhaven School 3 U600B – Adams 107 9:00am
Chan, Alvin Woodstock ES 4 U600A – Washington 107 9:00am
Cheng, Erin Illahee Elementary School 5 U1100 – McKinley 103 8:20am
Cheng, Megan Shahala Middle School 6 U1300 – Lincoln 102 8:20am
Chondro, Robert Hope Chinese Charter 3 U900A – Jefferson 105 9:00am
Chondro, William Hope Chinese Charter 1 U900C – Monroe 106 9:00am
Chong, Benjamin Shahala Middle School 8 U1100 – McKinley 103 8:20am
Cooper, Olivia Talmadge MS 8 U1300 – Lincoln 102 8:20am
Cooper, Sarah Home Schooled-Oregon 6 U600A – Washington 107 9:00am
Corrales, Yair Talmadge MS 7 U900B – Madison 106 9:00am
Culbertson, Casey Athey Creek MS 8 U900A – Jefferson 105 9:00am
Cvetkovic, Sean Delphian School 12 U1100 – McKinley 103 8:20am
Dauch, Sean Glencoe Elementary 4 U600A – Washington 107 9:00am
David, Matt Holy Trinity Catholic School 7 U900B – Madison 106 9:00am
De Bender, Miles Chief Joseph Elementary 4 U600B – Adams 107 9:00am
Diana, Nick Skyline Elementary School 7 U1100 – McKinley 103 8:20am
Dieringer-Lukens, Sam Pacific Crest Community School 6 U600A – Washington 107 9:00am
Dobbins, Kira Robert Gray MS 7 U1100 – McKinley 103 8:20am
Docktor, Kenton Holy Trinity Catholic School 2 U600B – Adams 107 9:00am
Droege, Charlie Glencoe Elementary 4 U900A – Jefferson 105 9:00am
Ducsik, Cavan Metzger Elementary School K U600B – Adams 107 9:00am
Ducsik, Elena Metzger Elementary School 2 U600A – Washington 107 9:00am
Ehnes, Anders Southwest Charter School 7 U1300 – Lincoln 102 8:20am
Ehnes, Jennings Winterhaven School 4 U1300 – Lincoln 102 8:20am
Evans, KaelaDae Orenco Elementary School 5 U900B – Madison 106 9:00am
Evered, Cole Lakeridge HS 11 U1300 – Lincoln 102 8:20am
Feldman, Konner Access Academy 7 Open 1300+ – Roosevelt 112 (lounge) 8:20am
Fennelly, Kyle Fowler Middle School 7 U900C – Monroe 106 9:00am
Fisher, Mats Access Academy 3 U900C – Monroe 106 9:00am
Fisher, Orion Access Academy 7 U1100 – McKinley 103 8:20am
Fisher, Zach Beverly Cleary Elementary 5 U900C – Monroe 106 9:00am
Fitzgerald, Sam Fowler Middle School 6 U1100 – McKinley 103 8:20am
Gambino, Bryndan Astor Elementary 5 U900B – Madison 106 9:00am
Gardner-O’Kearny, Aidan Stoller Middle School 7 Open 1300+ – Roosevelt 112 (lounge) 8:20am
Gatherum, Matthew Ash Creek Elementary 4 U600A – Washington 107 9:00am
Gaudette Dumlao, Gavin Rieke Elementary 4 U900A – Jefferson 105 9:00am
Gaudette Dumlao, Joshua Rieke Elementary 2 U600B – Adams 107 9:00am
Gauthier, Audrey Valley Catholic School 4 U900C – Monroe 106 9:00am
Ginter, Nick Holy Trinity Catholic School 7 U900A – Jefferson 105 9:00am
Greensted, Kai Chief Joseph Elementary 4 U600A – Washington 107 9:00am
Greensted, Rhys Chief Joseph Elementary 6 U900A – Jefferson 105 9:00am
Grehan, Sinan Robert Gray MS 8 U1300 – Lincoln 102 8:20am
Gullung, Charlie Winterhaven School 5 U1100 – McKinley 103 8:20am
Gullung, Hank Winterhaven School 3 U900C – Monroe 106 9:00am
Guo, William Access Academy 6 U1300 – Lincoln 102 8:20am
Hangdaan, Aldridge Delphian School 12 U900A – Jefferson 105 9:00am
Hansen, James Canby High School 10 Open 1300+ – Roosevelt 112 (lounge) 8:20am
Hewage, Sayuri Jackson ES 4 U600A – Washington 107 9:00am
Ho, Clara Holy Trinity Catholic School 3 U600B – Adams 107 9:00am
Ho, Cody Hosford MS 6 U1300 – Lincoln 102 8:20am
Ho, Devon Holy Trinity Catholic School K U600B – Adams 107 9:00am
Ho, Sidney Holy Trinity Catholic School 5 U600A – Washington 107 9:00am
Holt, Forrest Rieke Elementary 3 U900C – Monroe 106 9:00am
Hoover, Orin Chief Joseph Elementary 8 U900A – Jefferson 105 9:00am
Howard, Baylor Sylvan MS (East and West) 6 U600A – Washington 107 9:00am
Hoyt, Linus Winterhaven School 6 U1100 – McKinley 103 8:20am
Huard, Dylan Lincoln HS 12 Open 1300+ – Roosevelt 112 (lounge) 8:20am
Huard, James Holy Trinity Catholic School 6 U600A – Washington 107 9:00am
Jallow, Abdouraheem Minter Bridge Elementary 4 U900A – Jefferson 105 9:00am
Jewell, Nathan Wilson HS 11 Open 1300+ – Roosevelt 112 (lounge) 8:20am
Jordan, William Glencoe Elementary 3 U900B – Madison 106 9:00am
Joy, Nao Chief Joseph Elementary 2 U600B – Adams 107 9:00am
Joy, Ryuu Robert Gray MS 7 U1100 – McKinley 103 8:20am
Kawatra, Pranav Delphian School 11 U900A – Jefferson 105 9:00am
Kellogg, Erik Union High school 12 Open 1300+ – Roosevelt 112 (lounge) 8:20am
Kenny, Mitchell Da Vinci Middle School 7 U900A – Jefferson 105 9:00am
Key, Aiden Winterhaven School 2 U600B – Adams 107 9:00am
Key, Devan Winterhaven School 5 U600A – Washington 107 9:00am
Key, Hunter Winterhaven School 9 U1300 – Lincoln 102 8:20am
Kodithyala, Raj Stoller Middle School 7 Open 1300+ – Roosevelt 112 (lounge) 8:20am
Kwon, Joshua Columbia Valley Elementary 5 U900C – Monroe 106 9:00am
Lee, Brian Chehalis Middle School 7 Open 1300+ – Roosevelt 112 (lounge) 8:20am
Leong, Albert Woodstock ES 3 U1100 – McKinley 103 8:20am
Leungpathomaram, Mathus Catlin Gabel School 9 Open 1300+ – Roosevelt 112 (lounge) 8:20am
Li, Dianhui Delphian School 9 U600A – Washington 107 9:00am
Liebert, Josiah Chief Joseph Elementary 6 U1100 – McKinley 103 8:20am
Liu, Colin Stoller Middle School 7 Open 1300+ – Roosevelt 112 (lounge) 8:20am
Liu, Kyle Jacob Wismer Elementary School 5 Open 1300+ – Roosevelt 112 (lounge) 8:20am
Long, Ryan Patterson Elementary 4 U1100 – McKinley 103 8:20am
Ma, David Laurel Ridge MS 7 Open 1300+ – Roosevelt 112 (lounge) 8:20am
Mackey, Garrett Winterhaven School 5 U900A – Jefferson 105 9:00am
Majmudar, Riya Valley Catholic School 5 U1100 – McKinley 103 8:20am
Mannan, Fariah Pacific Crest Community School 10 U900A – Jefferson 105 9:00am
Maslennikov, Robert Delphian School 8 U600A – Washington 107 9:00am
Mattingly, Allison Highland Park Middle 6 U1300 – Lincoln 102 8:20am
Mattingly, John Evan Highland Park Middle 8 U1100 – McKinley 103 8:20am
McClain, Jack Home Schooled-Oregon 7 Open 1300+ – Roosevelt 112 (lounge) 8:20am
McClure, Lazlo Holy Trinity Catholic School 1 U600B – Adams 107 9:00am
McClure, Levi Holy Trinity Catholic School 2 U900B – Madison 106 9:00am
McCoog, Parker Oregon Episcopal School 3 U600A – Washington 107 9:00am
McCoy, Kevin Home Schooled-Oregon 2 U900C – Monroe 106 9:00am
McCoy, Owen Home Schooled-Oregon 7 Open 1300+ – Roosevelt 112 (lounge) 8:20am
McCutchen, Carson Banks Elementary School 2 U600A – Washington 107 9:00am
McCutchen, Connor Banks Elementary School 5 U900A – Jefferson 105 9:00am
Metz, Andrew Glencoe Elementary 4 U900A – Jefferson 105 9:00am
Metz, Michael Mt Tabor MS 7 U1100 – McKinley 103 8:20am
Miller, Zachary Athey Creek MS 8 U900A – Jefferson 105 9:00am
Molchanov, Valentin School of Science and Technology 11 Open 1300+ – Roosevelt 112 (lounge) 8:20am
Moore, Zane Rieke Elementary 4 U900A – Jefferson 105 9:00am
Moorthy, Jeeva Jacob Wismer Elementary School 2 U600B – Adams 107 9:00am
Mustonen, Benjamin Holy Trinity Catholic School 7 U600A – Washington 107 9:00am
Naghdi, Arya Wilson HS 11 U1300 – Lincoln 102 8:20am
Nagler, John Athey Creek MS 6 U900B – Madison 106 9:00am
Nair, Roshen Valley Catholic School 4 Open 1300+ – Roosevelt 112 (lounge) 8:20am
Ng, Christopher Robert Gray MS 8 U1300 – Lincoln 102 8:20am
Ni, Stephen Oak Creek 4 U900A – Jefferson 105 9:00am
Nichols, Breslin Winterhaven School 4 U900B – Madison 106 9:00am
Nichols, Eldon Winterhaven School 4 U900B – Madison 106 9:00am
Nichols, River Winterhaven School 2 U900C – Monroe 106 9:00am
Nichols, Wade Winterhaven School 7 U900A – Jefferson 105 9:00am
Osman, Mohamed Middleton Elementary 3 U900C – Monroe 106 9:00am
Osman, Saif Middleton Elementary 4 U900A – Jefferson 105 9:00am
Pai, Kushal Stoller Middle School 6 Open 1300+ – Roosevelt 112 (lounge) 8:20am
Parks-Orr, Eleanor Winterhaven School 6 U600A – Washington 107 9:00am
Pasadhika, Uno Touchstone School 5 U1100 – McKinley 103 8:20am
Pascal, Marc Delphian School 10 U900A – Jefferson 105 9:00am
Patton, Julie Home Schooled-Oregon 8 U600A – Washington 107 9:00am
Pendergrass, A’Sharia Middleton Elementary 2 U600B – Adams 107 9:00am
Perez Ventura, Emilio Delphian School 8 U600B – Adams 107 9:00am
Peterson, Maxwell Beach ES 4 U1100 – McKinley 103 8:20am
Pinnamaneni, Suhas Springville K-8 School 1 U900C – Monroe 106 9:00am
Pulanco, Piolo All saints School 6 U1100 – McKinley 103 8:20am
Punsalan, Ocean Hope Chinese Charter 3 U900A – Jefferson 105 9:00am
Ratner, Michael Rieke Elementary 4 U600A – Washington 107 9:00am
Rohden, Archie Da Vinci Middle School 6 U900C – Monroe 106 9:00am
Roy, Eli Delphian School 8 U600B – Adams 107 9:00am
Sanchez, Aleah Home Schooled-Oregon 4 U600B – Adams 107 9:00am
Sanchez, Faith Home Schooled-Oregon 6 U900A – Jefferson 105 9:00am
Sanchez, Reyna Home Schooled-Oregon 8 U900A – Jefferson 105 9:00am
Sastry, Nikita Beaverton Montessori 6 U900A – Jefferson 105 9:00am
Sastry, Rohan Beaverton Montessori 4 U1300 – Lincoln 102 8:20am
Schaal, Elijah Holy Trinity Catholic School 2 U900C – Monroe 106 9:00am
Schlimgen, Owen Rieke Elementary 4 U900B – Madison 106 9:00am
Schuff, Michael Robert Gray MS 7 Open 1300+ – Roosevelt 112 (lounge) 8:20am
Schuff, Thomas Rieke Elementary 5 U1300 – Lincoln 102 8:20am
Serl, Nathaniel Napavine Middle School 8 Open 1300+ – Roosevelt 112 (lounge) 8:20am
Shepski, Casimir (Cash) Winterhaven School 5 U600A – Washington 107 9:00am
Smith, Nathan Pacific Crest Community School 11 Open 1300+ – Roosevelt 112 (lounge) 8:20am
St. Amand, Carson Winterhaven School 5 U600B – Adams 107 9:00am
Stedman, Sophia Robert Gray MS 6 U600A – Washington 107 9:00am
Suri, Ronak Carden Cascade Academy 3 U900C – Monroe 106 9:00am
Tan, Katherine Orenco Elementary School 3 U900A – Jefferson 105 9:00am
Tan, Nathaniel Orenco Elementary School 6 U1300 – Lincoln 102 8:20am
Tang, Austin Hope Chinese Charter K U600B – Adams 107 9:00am
Tang, Zoey Hope Chinese Charter 3 U600B – Adams 107 9:00am
Taylor, Liam Winterhaven School 5 U900A – Jefferson 105 9:00am
Tedja, Adrian Alberta Rider Elementary 3 U600A – Washington 107 9:00am
Tedja, Brian Alberta Rider Elementary K U600B – Adams 107 9:00am
Thompson, Dominic Astor Elementary 5 U900A – Jefferson 105 9:00am
Trueworthy, Aidan Holy Trinity Catholic School 6 U900C – Monroe 106 9:00am
Truong, Ethan Scouters Mountain Elementary 4 U1100 – McKinley 103 8:20am
Truong, McKayla Scouters Mountain Elementary 1 U600B – Adams 107 9:00am
Tsai, Ethan Hope Chinese Charter 4 U1100 – McKinley 103 8:20am
Valladares, Ethan Sherwood Middle School 6 U900B – Madison 106 9:00am
Valladares, Kiara Archer Glen Elementary 4 U600B – Adams 107 9:00am
Van Der Lee, Trystan Hope Chinese Charter 3 U600A – Washington 107 9:00am
Vann, Jonathan Astor Elementary 5 U900B – Madison 106 9:00am
Vazquez, Alex Brookwood Elementary 5 U1100 – McKinley 103 8:20am
Vianna, Phillip Delphian School 11 U1300 – Lincoln 102 8:20am
Waduthanthree, Thihansa Jackson ES 1 U600B – Adams 107 9:00am
Wagh, Pranav St. Cecilia School 6 U900A – Jefferson 105 9:00am
Washington, Caleb Da Vinci Middle School 6 U900B – Madison 106 9:00am
Waugh, Riley Wilson HS 11 Open 1300+ – Roosevelt 112 (lounge) 8:20am
Wei, Alex Sylvan MS (East and West) 7 U900A – Jefferson 105 9:00am
Westlund, Henry Skyline Elementary School 1 U600B – Adams 107 9:00am
Wheeler, Deva Hope Chinese Charter 3 U900B – Madison 106 9:00am
Wilcox, Valen Da Vinci Middle School 7 U900C – Monroe 106 9:00am
Woltjer, Peter Wilsonville HS 9 Open 1300+ – Roosevelt 112 (lounge) 8:20am
Wong, Egan Jacob Wismer Elementary School 4 Open 1300+ – Roosevelt 112 (lounge) 8:20am
Woodward, Tate Metzger Elementary School 4 U900B – Madison 106 9:00am
Woodward, Trent Metzger Elementary School 2 U600A – Washington 107 9:00am
Wright, Brodie Astor Elementary 5 U900C – Monroe 106 9:00am
Wright, Conner Astor Elementary 6 U900A – Jefferson 105 9:00am
Wunderle, Mason Access Academy 4 U1100 – McKinley 103 8:20am
Xu, Marshal Stoller Middle School 8 Open 1300+ – Roosevelt 112 (lounge) 8:20am
Yang, Kangkang Jacob Wismer Elementary School 4 U600A – Washington 107 9:00am
Zhang, Allen Lake Oswego Sr HS 9 U1300 – Lincoln 102 8:20am
Zhang, Ethan Access Academy 3 Open 1300+ – Roosevelt 112 (lounge) 8:20am
Zhang, Gavin Access Academy 7 Open 1300+ – Roosevelt 112 (lounge) 8:20am
Zhang, Lucas Forest Park Elementary K U600B – Adams 107 9:00am
Zhao, Alan Delphian School 10 U600A – Washington 107 9:00am
Zhong, James Delphian School 6 U900B – Madison 106 9:00am