Players needing an established rating to play at OSCF State

[NOTE: FINAL LIST AS OF April 25, 5pm]  The following players are close to qualifying for the 12th Annual OSCF State Championship in Seaside, Oregon, to take place on Friday and Saturday, May 5-6, 2017. These players have played at least two qualifying tournaments, but need an established NWSRS rating (15 or more lifetime rated games). For more details on how to make that happen, see this post (esp. #2). For more details on qualifying, see here.

If you don’t see your name on this list, and think it should be here, contact us with details of which qualifying events you have played at. Also, be sure to check our lists of (A) players who have qualified, and (B) players who need one more qualifier before being eligible to join us at State.

The following list is complete for events as noted in the first two lines of the table below.

86 Players Need 15 Rated Games to Qualify as of 4-25-2017      
Name School Grade Qualifiers Career Games
Armour, John West Hills Christian School 2 3 9
Armour, Sam West Hills Christian School 5 3 9
Baddireddi, Riitvek Cedar Park MS 6 3 14
Baker, Zander Skyline Elementary School 4 2 8
Bangaru, Jayan Vijayram Krisheet Elmonica Elem 2 2 13
Blank, Lilah Catlin Gabel School 3 2 8
Brewster, Matthew Corvallis HS 11 2 8
Broetje, Mike Corvallis HS 10 3 13
Brook, Serendipity Camas Ridge Community School 3 2 9
Cha, Derrick Valley Catholic School 8 2 6
Collofello, Samuel Arleta ES 7 2 10
Colman, Sorren Springville K-8 School 2 2 7
Crimin, Malia Franciscan Montessori Earth School 3 2 10
Dash, Connor Sellwood MS 6 2 9
Deloe, Rowan Arleta ES 4 2 9
Donahue, Erin Brixner Jr. High 7 2 10
Enlow, Nathaniel Prairie Mountain Elementary 5 2 6
Gabunia, Davit Home Schooled-Oregon 7 3 6
Garg, Dillon Oak Creek 4 3 10
Haj, Lucian Cleveland High School 11 3 11
Hall-Saries, Jayden Irving Elementary School 5 2 9
Hamman, Murphy Hayhurst-Odyssey 4 2 10
Hansen, Cameron Ridgeline Montessori 5 2 9
Havernek, Gabriel Zion Lutheran School 8 2 6
Heinonen, Sam Hayhurst-Odyssey 1 2 10
Herford, Ezra Linus Pauling Middle School 6 2 6
Herford, Isaac Corvallis HS 10 3 9
Ho, Isabella Catlin Gabel School 3 2 10
Ho, Marcus Catlin Gabel School 7 2 9
Hymer, Zen Astor Elementary 6 2 10
Jiang, Anna Findley Elementary 5 2 6
Jiang, Jeffrey Findley Elementary 2 3 9
Kay, Henry Chief Joseph ES 3 2 10
Killpack, Emory Glencoe Elementary 3 3 10
Kurzenhauser, Rose Home Schooled-Oregon 4 2 6
Larsen, Hans Skyline Elementary School 2 2 10
Leungpathomaram, Mick Catlin Gabel School 8 2 7
Ma, Andy Findley Elementary 1 3 11
Malone, Tobin Charlemagne French Immersion 1 2 13
Manthena, Ganesh Elmonica Elem 5 3 14
Mayas, Mayas Lincoln HS 11 2 3
Mccullar, Frances Holy Cross School 1 2 9
Mcgaw, Julian Village Home 7 2 10
Mcinroy-Edwards, Jordan Lincoln HS 10 2 14
Monteith, Brady Klamath Union HS 9 2 10
Moyer, Riley Prairie Mountain Elementary 4 2 6
Musangu, Michael Health Science School 9 3 11
Naslund, Peace Rieke Elementary 4 2 11
Naslund, Tanner Rieke Elementary 2 2 10
Nordhoff, Riley Catlin Gabel School 4 2 10
Norlock, Bodie Roosevelt ES 5 2 10
O’Neill, Jackson Catlin Gabel School 11 2 12
Oprea, Stefan Happy Valley ES 4 2 12
Orlando, Paige Triad School 7 2 10
Ostrovsky, Eidan Camas Ridge Community School 5 2 10
Ostrovsky, Valerie Camas Ridge Community School 2 2 12
Peng, Nicholas Jacob Wismer Elementary School 2 2 4
Pollack, Lila Delphian School 9 2 10
Purumandla, Shreyans Rock Creek ES 3 2 10
Purwosumarto, Lucas Stoller Middle School 6 2 13
Qadir, Hassaan North Bend HS 9 2 14
Qadir, Maryam Hillcrest School 5 2 14
Qadir, Zoya Hillcrest School K 2 14
Rice, Oliver Rieke Elementary K 2 9
Ritter, Declan Triad School 11 2 10
Ruparel, Khyati Beaverton Montessori 3 2 11
Salapati, Soumya Elmonica Elem 2 2 10
Schoessler, Luke Winterhaven School 5 2 10
Sguera, Emilia Roosevelt ES 1 2 10
Sharma, Rishabh Stoller Middle School 7 3 9
Shepsis, Misha Forest Park Elementary 2 3 13
Solomon, Airose Richmond Elementary 4 2 10
Swanson, Carson Delphian School 8 2 5
Thao, Kev John McLoughlin Elementary 1 2 10
Thoennes, Andrew Edison Elementary 4 2 14
Thompson, Max Arleta ES 6 2 10
Tollefson, Charlie Arleta ES 4 2 5
Tsui, Trevor Middleton Elementary 3 2 5
Vankayalapati, Jaya Karthikeya St. Stephen’s Academy K 2 9
Veimau, Nathaniel Catlin Gabel School 11 2 3
Wang, Sunny Delphian School 10 2 10
Weber, Charlie Robert Gray MS 6 2 6
Whalen, Ben Brixner Jr. High 7 2 10
Wright, Isaiah Metzger Elementary School 3 2 11
Yan, Austin Access Academy 5 2 7
Yeung, Edwyn Oregon Train ES 2 3 9